CINÉPHÉMÈRE 2015

Date : From Tuesday, October 20, 2015 to Sunday, October 25, 2015. From 1pm to 6pm

Theme : All program of the artists' films

In collaboration with curator Daniel Kurjakovic, Fondation d'entreprise Ricard and the FIAC present the sixth edition of Cinéphémère in the Tuileries Garden. About twenty short artists’ films (maximum 30 minutes running time) are screened every day from Tuesday, October 20th to Sunday, October 25th, in a 14-seat cinema especially equipped for this purpose.

Programs presented by the FIDMarseille (International Film Festival of Marseille) and the FILAF (International Festival of art book and film) are presented during the weekend.

«How does the world appear if looked at obliquely? This year’s program does not cohere around a theme, in the strict sense of the word, but asks how circulation, circuits, transports, and transfers are presented and activated within contemporary artists’ videos
and filmic works. Even the bare container, in which Cinéphémère takes place, already hints at today’s condition of constant and unstoppable traffic. People, goods, ideas—wherever you look, circulation seems to rule, and one question, asked by many, is how to deal with its dynamics. The videos and filmic works present us with ways we ourselves might narrate and make visible what otherwise always threatens to escape in abstract self-regulated circuits, the realms where cybernetics and globalism converge.»

Daniel Kurjakovic


Location : Tuileries garden, "carré des sangliers", Concorde entrance.

Admission : at the Cinéphémère or directly at the Fondation d’entreprise Ricard: info@fondation-entreprise-ricard.com / +33 (0)1 53 30 88 00


TUESDAY, OCTOBER 20

1pm : Zhou Tao
Blue and Red, 2014, 24 min 25
Presented by Vitamin Creative Space, Guangzhou

Keijiro Suzuki
Embodiments of Constellation with Dedication to Spirits without Names…, 2013, 16 min 16

2pm : Charles Lim Yi Yong
SEA STATE 6: Phase 1, 2015, 7 min 13
Presented by Future Perfect, Singapore

Oleg Tchërny
Mere Nature Delineated, 2011, 20 min
Presented by Miguel Abreu Gallery, New York et Galerie Jérôme Poggi, Paris

3pm : Bojan Šarčević
Untitled (Bangkok), 2002, 8 min
Presented by BQ, Berlin

Marie José Burki
Sometimes, some of them, here, 2008, 20 min

4pm : Rossella Biscotti
The Trial, 2010-2013, 10 min
The Prison of Santo Stefano, 2011, 10 min
The Prison of Santo Stefano, 2012-2013, 3 min 30
The Prison of Santo Stefano, 2014, 3 min 30
The Red Room, 2013, 4 min 52
Presented by Wilfried Lentz, Rotterdam et Mor Charpentier, Paris

Colin Snapp
Leica Toll, 2012, 8 min 20
Presented by la Galerie Allen, Paris

5pm : Arin Rungjang
Golden Teardrop, 2013, 32 min 07
Presented by Future Perfect, Singapore

6pm : Mauricio Guillén
Avenida Progreso, 2012, 20 min

Sven Johne
A Sense of Warmth, 2015, 15 min 35
Presented by la Galerie Nagel Draxler, Berlin/Cologne

WEDNESDAY, OCTOBER 21

1pm : Zbyněk Baladrán
Liberation or, alternatively: Promethean Conquest The Doctrine of Sediments What of matter? What direction is matter taking? Anarchive The Song of the Hoe Communism of the senses, 2013, 11 min 42
Presented by la Galerie Jocelyn Wolff, Paris

Marie Voignier
The President was passionate about Hollywood cinema, 2014, 8 min 39
Presented by Marcelle Alix, Paris

Cheng Ran
The Last Sentence, 2013, 12 min 44
Presented by Galerie Urs Meile, Beijing-Lucerne et Leo Xu Projects, Shanghai

2pm : Cheng Ran
The River and The Pond, Before Falling Asleep, Part I, 2013, 5 min 55
Two Pigeons, Before Falling Asleep, Part II, 2013, 4 min 11
The Fire and The Tree, Before Falling Asleep, Part III, 2013, 4 min
The Butterfly and The Flower, Before Falling Asleep, Part IV, 2013, 5 min 55
Presented by Galerie Urs Meile, Beijing-Lucerne et Leo Xu Projects, Shanghai

Mario Garcia Torres
Que Coisa É?, 2013, 4 min 14
Presented by Jan Mot, Bruxelles

3pm : Julien Creuzet
Opéra-archipel, des plantes grimpantes, un fromager plus loin, toute une densité que je ne peux citer (...), 2015, 5 min
Presented by Galerie Dohyang Lee, Paris

Erkka Nissinen
Material Conditions of Inner Spaces, 2014, 15 min 29
Presented by Ellen de Bruijne Projects, Amsterdam

4pm : Vittorio Santoro
Dropping A Large Sheet of Glass from Shoulder Height, 2012, 16 min 14
Presented by Galerie Jérôme Poggi, Paris et Counter Space, Zurich

James Richards
Untitled (Cinema Programme), 2007, 17 min 43
Presented by Rodeo Gallery, London/Istanbul

5pm : Alain Kantarjian
Antépénultième (Daoura), 2014, 13 min 33

Zhou Tao
After Reality, 2013, 13 min 37
Presented by Vitamin Creative Space, Guangzhou

6pm : Jos Näpflin
Hörst du kein Vogelpfeifen / Do you hear…no birds whistling, 1997, 5 min 44
Krete (Crest), 2013, 5 min 15
Nouvelles/Kurzgeschichten/Short Stories, 2013, 12 min 26
Presented by Galerie Sobering, Paris


THURSDAY, OCTOBER 22

1pm : Mauricio Guillén
Avenida Progreso, 2012, 20 min

Sven Johne
A Sense of Warmth, 2015, 15 min 35
Presented by Galerie Nagel Draxler Berlin / Cologne

2pm : Rossella Biscotti
The Trial, 2010-2013, 10 min
The Prison of Santo Stefano, 2011, 10 min
The Prison of Santo Stefano, 2012-2013, 3 min 30
The Prison of Santo Stefano, 2014, 3 min 30
The Red Room, 2013, 4 min 52
Presented by Wilfried Lentz, Rotterdam et Mor Charpentier, Paris

Colin Snapp
Leica Toll, 2012, 8 min 20
Presented by la Galerie Allen, Paris

3pm : Jos Näpflin
Hörst du kein Vogelpfeifen / Do you hear…no birds whistling, 1997, 5 min 44
Krete (Crest), 2013, 5 min 15
Nouvelles/Kurzgeschichten/Short Stories, 2013, 12 min 26
Presented by Galerie Sobering, Paris

4pm : Cheng Ran
The River and The Pond, Before Falling Asleep, Part I, 2013, 5 min 55
Two Pigeons, Before Falling Asleep, Part II, 2013, 4 min 11
The Fire and The Tree, Before Falling Asleep, Part III, 2013, 4 min
The Butterfly and The Flower, Before Falling Asleep, Part IV, 2013, 5 min 55
Presented by Galerie Urs Meile, Beijing-Lucerne et Leo Xu Projects, Shanghai

Mario Garcia Torres
Que Coisa É?, 2013, 4 min 14
Presented by Jan Mot, Bruxelles

5pm : Charles Lim Yi Yong
SEA STATE 6: Phase 1, 2015, 7 min 13
Presented by Future Perfect Gallery, Singapore

Oleg Tchërny
Mere Nature Delineated, 2011, 20 min
Presented by Miguel Abreu Gallery, New York et Galerie Jérôme Poggi, Paris

6pm : Zbyněk Baladrán
Liberation or, alternatively: Promethean Conquest The Doctrine of Sediments What of matter? What direction is matter taking? Anarchive The Song of the Hoe Communism of the senses, 2013, 11 min 42
Presented by la Galerie Jocelyn Wolff, Paris

Marie Voignier
The President was passionate about Hollywood cinema, 2014, 8 min 39
Presented by Marcelle Alix, Paris

Cheng Ran
The Last Sentence, 2013, 12 min 44
Presented by Galerie Urs Meile, Beijing-Lucerne et Leo Xu Projects, Shanghai

FRIDAY, OCTOBER 23

1pm : Julien Creuzet
Opéra-archipel, des plantes grimpantes, un fromager plus loin, toute une densité que je ne peux citer (...), 2015, 5 min
Presented by Galerie Dohyang Lee, Paris

Erkka Nissinen
Material Conditions of Inner Spaces, 2014,
15 min 29
Presented by Ellen de Bruijne Projects, Amsterdam

2pm : Arin Rungjang
Golden Teardrop, 2013, 32 min 7
Presented by Future Perfect Gallery, Singapore

3pm : Alain Kantarjian
Antépénultième (Daoura), 2014, 13 min 33

Zhou Tao
After Reality, 2013, 13 min 37
Presented by Vitamin Creative Space, Guangzhou

4pm : Bojan Šarčević
Untitled (Bangkok), 2002, 8 min
Presented by BQ, Berlin

Marie José Burki
Sometimes, some of them, here, 2008, 20 min

5pm : Vittorio Santoro
Dropping A Large Sheet of Glass from Shoulder Height, 2012, 16 min 14
Presented by Galerie Jérôme Poggi, Paris et Counter Space, Zurich

James Richards
Untitled (Cinema Programme), 2007, 17 min 43
Presented by Rodeo, London/Istanbul

6pm : Zhou Tao
Blue and Red, 2014, 24 min 25
Presented by Vitamin Creative Space, Guangzhou

Keijiro Suzuki
Embodiments of Constellation with Dedication to Spirits without Names…, 2013, 16 min 16


SATURDAY, OCTOBER 24

A program proposed by FILAF (Festival International du Livre d’Art et du Film)

1pm : Pascale Bouhénic et Marianne Alphant
Un oeil, une histoire – Rosalind Krauss, une moderniste, une vraie, 2014, 40 min
Production : Zadig Productions / Histoire

2pm : Samuel Dématraz
Michael Heizer - Tangential Circular Negative Line, 2015, 26 min
Production : Fondation Air & Art – ECLIPTIC FILMS Sàrl

3pm : Alain Fleischer
Sculpture, Constantin Brancusi, 2013, 26 min
Production : Artline Films, Arte France, Centre Pompidou, Le Fresnoy - Studio national des arts contemporains.

4pm : Ralph Goertz
Vija Celmins, 2011, 21 min
Production : IKS Medienarchiv

5pm : Albert & David Maysles, Ellen Giffard
Christo’s valley curtain, 1973, 28 min
Production : Maysles / Thomas Handloser

6pm : Alex Prager
Face in the Crowd, 2013, 11 min 52
La Petite Mort, 2012, 7 min 02
Despair, 2010, 4 min 29
Presented by Lehmann Maupin, New-York, Hong-Kong et la Galerie des Galeries, Paris

SUNDAY, OCTOBER 25

A program proposed by FIDMarseille

1pm : Pippo Delbono
La visite, 2015, 22 min
Production : SaNoSi Productions

Sasha Pirker & Lotte Schreiber
Exhibition Talks, 2014, 9 min
Production : Sasha Pirker & Lotte Schreiber

Sarah Beddington
The Logic of the birds, 2015, 18 min
Production : Birzeit University Museum Inass Yassin

2pm : Iván Argote
The Messengers, 2015, 31 min
Production : Audi Talent Awards, Iván Argote, CO producciones

Bertrand Dezoteux
Animal Glisse, 2015, 11 min
Production : Capricci Films

Léa Ducos
Olympiades, 2015, 7 min
Production : Léa Ducos

3pm : Claire Doyon
Les allées sombres, 2015, 23 min
Production : Cofilms

Ricardo Giacconi
Entangled, 2014, 37 min
Production : Lugar a dudas

4pm : Mariana Caló & Francisco Queimadela
The mesh and the circle, 2014, 34 min
Production : Mariana Caló & Francisco Queimadela

Gerardo Naumann
Industrial work, 2015, 10 min
Production : Rudacine

Julie Vacher
Brâme – La vie primitive qui habite les ombres, 2015, 12 min
Production : Julie Vacher

5pm : Willi Dorner
Every-one, 2015, 10 min
Production : Cie Willi Dorner

Louise Botkay
Vertières I, II, III, 2014, 9 min
Production : CineSofia

Grégoire Motte & Eléonore Saintagnan
Les Bêtes Sauvages, 2015, 37 min
Production : Red Shoes / SOME SHOES, Michigan Films

6pm : Dane Komljen
Our Body, 2015, 15 min
Production : Dart Film & Vizart Film

Alex Gerbaulet
Schicht, 2015, 29 min
Production : Pong Film

Abdoulaye Armin Kane, Ibrahima Niang (dit Piniang), & Sébastien Demeffe
Lou Bëth Xayma – Ce que l’oeil prétend voir, 2014, 14 min
Production : Atelier Graphoui
























































Photo Gallery - Slideshow

Willi Dorner, Every-one, 2015, 10 min, Production : Cie Willi Dorner, Credits : Lisa Rastl

Practical information